Ten Projesi

Mehmet Ali Uysal, Ten, 2008

Türk sanatçı Mehmet Ali Uysal'ın, The Independent tarafından kamusal sanat alanında dünyanın en iyi üçüncü projesi olarak gösterilen Ten adlı eseri, Kemer Country Hotel'in hemen önünde, golf sahasında yer alıyor.

Yapıtlarında mimari ve insan vücudundan esinlenen Uysal, gündelik hayatta kullandığımız nesneleri alışılmadık şekillerde ortaya koyarak bulundukları mekanın mimari dokusuyla bütünleştiriyor. Üzerine yerleştirildiği çim zeminle entegre olan ahşap yapıt "Ten", "Mandal Heykeli" olarak da tanımlanıyor ve toplam beş edisyonu bulunuyor. Sanatçıya göre, eser yalnızca tahtadan oluşmuş değil, aynı zamanda toprak ve çim tohumlarından meydana geliyor. 6 metre yüksekliğindeki dev kavramsal yapıt, 2010 yılından beri Belçika’nın Liege şehrindeki Chaudfontaine Park’ında bulunuyor. İsveç ve Washington'da da birer edisyonu bulunan yapıtın, üçüncüsü ise Kemer Country Club'da sergileniyor.

Kemer Country, hayatı sanatla zenginleştiriyor. Kemer Country Hotel bünyesinde ve çevresinde yer alan eserlerin yanı sıra, dönemsel sergilerle sanatı günün her anına yansıtıyor.